Vyhledat:
FOTOGALERIE      Czech  |   English  |  
Dne 14. 5. 2010 se vydala skupina 3 tanečnic a 1 tanečníka našeho Clubu, známá v Clubu jako 4lístek, na cestu kolem Skotska. Držíme jim palce, aby jim skotské počasí ukázalo občas i svou přívětivější tvář, a pokud dojdou z jejich putování nějaké zprávy, určitě je zde zveřejníme.  A skutečně, dostáváme denní hlášení o pohybu expedice, zprávy jsou níže řazeny od nejčerstvější po nejstarší.

MMS z 28.5.2010 SLČ 23:40 ale objevená až na základě upozornění navrátivších se členů výpravy:

"ZANECHALI JSME STOPU VE SKOTSKU:-) 4LÍSTEK"
1. 6. 2010: Do fotogalerie přibyla slibovaná fotodokumentace ke zpravodajství z průběhu cesty.

E-mail z 31.5.2010 SLČ 17:45:16:
"Úplně poslední hlášení: Shrnutí úspěchů: hradů (nepočítaně), 1 papuchalk (ostatní ptáci byli vyjmenováni v podrobných hlášeních), nejsevernější bod Velké Británie (vyjma ostrovů), nejvyšší bod Velké Británie, nejrozsáhlejší loch Skotska, počet hostelů (nepočítaně), počet škodovek (20 a pak už nepočítaně) atd.  4lístek"

E-mail z 29.5.2010 SLČ 10:22:
"Nacelniku, nejprve k objasneni sluvka temer. Nejvyssi hora Velke Britanie meri na vysku 1143 m. Pesi trasa meri 8 km (zpatky take). Vsichni clenove expedice zdolali kotu 6 km, 3 nejstatecnejsi jeste o 0,5 km dal. Pocty jsou pak uz jednoduche.
Posledni komplexni hlaseni:
Expedice zvladla presun z Ben Nevisu (nejkrasnejsi hora) pres Glen Coe (nejkrasnejsi udoli) k Loch Lomond (nejkrasnejsi jezero). Aby tech superlativu nebylo prilis, pocasi opet ukazalo svou pravou skotskou tvar. Cestou zocelenym clenum expedice to vsak radost z cestovani nezkazilo. Statecne vyskakovali z auta (stojiciho), aby ulovili ty nejkrasnejsi snimky nadherne krajiny. Cestou pres Glen Coe jsme poobedvali U Tri sester.
S podvecerem expedice dorazila do cile sve cesty - k jezeru Loch Lomond. Zdejsi hostel je prekrasny zamek se vsim vsudy, jen lokajove schazeji. Takze jsme kufry museli vztahnout do tretiho patra sami. K nasi velke radosti se tu daly konecne objednat skotske snidane.
Pri vecerni prochazce k jezeru na piscite plazi se nesl pres ztichlou hladinu ctyrhlasy choral opevujici krasu okolni skotske krajiny.
Tim expedice temer zavrsila sve poslani. Ceka nas uz "jen" cesta do Doncastru a do Prahy.
Ve stredu na treninku Cau
Ctzrlistek"


E-mail z 27.5.2010 SLČ 23:51:
"Pred scriptum: vyjadreni k poznamce: nacelniku, kdybys psal po strastiplnych vyletech vsema deseti za deset minut pulnoc po dobrem skotskem pivu a dvou panacich jeste lepsi whisky, a to bez diakritiky a na anglicke klavesnici, asi bys nepsal jinak.
Dnesni rano nas privitalo nejem skotskym pocasim, ale snehovou vanici (na vrcholcich okolnich hor). Teplota za oknem hostelu byla asi 2 - 3  stupne. Presto nas to neodradilo od naseho puvodniho zameru - zdolat Ben Nevis. Ale vzhledem k tomu, ze jsme vsichni ctyri rozumni lide, predsadili jsme si pred namahavy vystup nakupni horecku ve Fort Wiliamu. Vyplatilo se to. Dest jsme prezili prebihanim z kramku do kramku. Cestou k hostelu primo pod Ben Nevisem se pocasi umoudrilo, a tak jsme se vydali na vrchol. Protoze vsak nejsme zadna "becka", pockali jsme v kavarne nad uzasnymi dortiky az do 16:00, abychom se na vystup dostatecne moralne i kaloricky pripravili. Opet se to vyplatilo, prezili jsme nejenom prudke stoupani, ledovy vitr, dest a snehovou vanici, ale i klouzave kameny, a tak se nam podarilo vynest klubove razitko temer az na vrchol.
Sestup jak vidno jsme prezili vsichni. Na oslavu jsme si dali nekolik panaku skotske whisky, nekolik skotskych piv a cideru, a tak nam jde prace pekne od ruky.
Skoda, ze se nam pobyt krati...
Ctyrlistek
PS: Zplnomocnujeme nacelnika opravovat preklepy (ovsem pokud tomu rozumi).
4L"
Pozn.: Tak skutečné podmínky pro tvorbu zpravodajství překonávají i mé představy :-) Tentokrát se však zdá, že čím těžší podmínky, tím propracovanější text :-) Jen by mne dnes zajímalo, kolik kilometrů pod vrcholem znamená to slůvko "téměř"? V každém případě gratuluji k přežití, já jsem se pod Ben Nevis před lety málem utopil (trochu přeháním) v nočním deštěm rozvodněném potůčku. H.


E-mail z 27.5.2010 SLČ 0:43:
"Pokracovani vcerejsiho hlaseni.
Cesta expedice po stopach Nessi splnila sve poslani. Lochneska prisera byla objevena dveste metru od brehu nad nejhlubsim mistem Loch Ness. Certifikovy dukaz byl zalan nacelnikovy. Krome tohoto ukolu expedice pokracovala po stopach jakobitskeho povstani a nevy nechala jediny monument ci priponiku teto pohnute etapy historie Skotka. Skotskou vsak nekracela pouze valka, kracel tu i technicky pokrok, cehoz jsou svedkem zdymadla na Caledonian kanalu vcetne swingujicich mostu.
Meteorologicke hlaseni: 7:30 slunecno, 8:30 mraky az k hladine, 9:30 polojasno, 13:00 kroupy, 14:30 slunecno az do vecera. Vecer zanamenan na vrcholcich okolnich velikanu novy snich.
Plan na zitrek: dobyti vrcholu Ben Nevis.
Ctyrlistek
PS: fotky se opet nepodarilo odeslat"
Pozn.: Pokud jsem jednu z prvních doručených e-mailových zpráv označil za zmatenou, pak poslední dobou se v písemném styku již zcela jednoznačně začíná projevovat dlouhé odloučení autora od mateřského jazyka a civilizace. Nutno přiznat, že zprávy jsou odesílány v pokročilých nočních hodinách po vysilujících celodenních etapách. Zdá se také, že počasí konečně ukazuje svou pravou skotskou tvář -  pro výstup na nejvyšší horu Skotska jako dělané. Hodně štěstí! H.

SMS z 26.5.2010 SLČ 15:42:
"Mimořádné hlášení: právě jsme překročili 2000 míli! 4lístek"
Pozn.: Pěšky? H.

MMSz 25.5.2010 SLČ 23:59:
"Léto u Kilt rocku"


a ještě jedna: "Expedice splnila hlavní úkol a proto se vydala po stopách bájné Nessie"


E-mail z 25.5.2010 SLČ 23:52:47:
"Vyuzivajice opetovneho pripojeni k civilizacnim produktum predavame dalsi komplexni hlaseni z postupu expedice PUFFINS MMX. Nejprve se musime vyjadrit k poznamkam nacelnika H. Kozzatka neni to co myslis je to pouze familierni oznaceni velryby kosatky, ktera se bezne prohani ve zdejsich zalivech. Zaber z 22. 5. byl hadankou, kdo fotil a kdo byl focen jestli je to na Vas prilis, zde je reseni: Jitka a Iva, vyber si kdo je kdo. Ruzovy hotylek nevyzoval Lukasovo sluzby, Lukas ma co delat s nami. Vecerni osvetleni zkreslilo cervenou barvu na ruzovou. Komentar z 20. 5. nechavame bez komentare.
Nyni k aktualni situaci. I dnes jsme se probudili do slunecneho rana. Teplota sice dosahovalo pouhych 10 stupnu, presto jsme se neohrozene vydali dale na sever Skye. Nasim cilem bylo Skye Cottage Museum, kde jsme se seznamili s tvrdym zivotem domorodych obyvatel pred vice nez sto lety. Opet jsme minuli dalsi hrad - Duntulum. Severni konec ostrova nas nepustil dal, proto jsme se museli otocit na jih. Mijeli jsme uzasne vrcholkz pohori v Trotternish a zaparkovali jsme pod horou Storr (719 m n. m.) Cekal nas vystup ke staremu muzi (Old men of Storr), ktery vzladli vsichni clenove expedice. Vzhledem k pokrocilemu casu jsme vynechali zaniklou rybarskou vesnici Trumpan s funkcni hospodou!!! a kvapem jsme uhaneli k Jitcinu vysnenemu Dunveganu. Zaplatili jsme si nastesti pouze vstup do zahrad, protoze k Jitcinu nemalemu rozcarovani byl Dunvegan prikryt obrovskym stanem a nebylo z nej videt temer nic. Procarali jsme zahrady, kde stala povsimnuti pouze obravska araukarie a kruhova zahrada.
Pote uz jsme smerovali rychlym tempem, uzasnymi sceneriemi ostrova Skye do dalsiho mista, kterym je Ratagan. Abychom Jitce spravili naladu z nezakryteho Dunveganu, projeli jsme trikrat okolo Eilean Donan Castlu (hledali jsme otevrene potraviny). Hostel Ratagan lezi na brahu krasneho Loch Duich, kde zapadajici slunce prokreslovalo okolni vysoke hory.
Abychom nezapomeli na meteorologicke hlaseni: tak jak den zacal tak i skoncil, tj. slunecne. Behem dne se sice honily mraky, obcas spadla nejaka ta kapka a foukal pomerne studeny vitr, ale jak bude asi videt z prilozene fotky, u Kilt Rocku bylo opravdu leto.
Ctyrlistek"

E-mail z 24.5.2010 SLČ 23:24:
" Ahoj predsedo, tak jsme opustili pevninu, cestou jsme se zastavili na nekolika kochacich mistech, poridili dalsi pridel uchvatnych fotek, obcerstvili se uzasnymi skotskymi kolacky a chutnym kafem, abychom kolem ctvrte dorazili k highlitu dne - hradu Eilean Donan Castle. Hrad jsme prolezli od podzemi az k vezi, protahli se vsemi tocitymi schodisti, "obcerstvili" se v hradni kuchyni, na parkovisti slupli sendvice ze vcerejska, a pote co Jitka nafotila patnactou fotku hradu, jsme se vydali hledat benzinovou pumpu. Nastesti jsme ji nasli brzo, takze jsme nemuseli jet na vypary. Autu jsme doprali 40 litru benzinu a hned jsme jeli jako s vetrem o zavod. Takze neni divu, ze jsme byli na moste na Skye co by dup. K nasemu prekvapeni jsme ani nemuseli platit za prujezd. Jesteze jsou ti Skoti takovy bojovni a placeni poplatku zrusili. Cestou na sever po Skyei jsme obdivovali krasy ostrova a tak nam zbytek cesty do hostelu v severni vesnicce Uig prijemne utekla. Hostel je mily, lec silene preplneny. A dalsi hoste stale prijizdeji. Kdovi jestli dneska nebudeme spat v posteli po dvou.
Pokracovani priste...
Ctyrlistek"

SMS z 23.5.2010 SLČ 23:40:
"Konečně nám trochu sprchlo. Dalších 250 mil naší cesty jsme se prokousávali skotskou mlhou, přesto jsme spatřili 6 delfínů, ale žádnou kozatku. Z mlhy na nás koukaly ovce, skotské krávy, kozy, možná i medvědi. Jíťa nás bezpečně provezla krajem prý plným krásných vyhlídek až do Gairlochu. Den jsme zakončili v místním baru, viz. MMS. Čtyřlístek"
Pozn.: Kozatka???

MMS z 23.5.2010 SLČ 22:12:
"Oslava narozenin: Happy birthday, Ivo 2!"
Pozn.: Vypadá to na návrat do civilizace - úhledné krabičky, příbory ..... :-) H.


SMS z 22.5.2010 SLČ 23:51:
"Zdar nacelniku. Expedice Puffins MMS hlasi splneni hlavniho cile: byl spatren 1 (slovy jeden) puffin (papuchalk). Navic bylo pozorovano: 10000 alkounu uzkozobych, 500 burnaku, 59 alkounu tlustozobych, dale: chaluhy velke, kormorani velci a chocholati vc. mladat, racci triprsti, bourni, stribriti, rybaci, kolihy, ustricnici, volavky, potaplice a spousta drobne haveti. A 30 tulenu (nebyli mezi nimi ani Jana, ani Dominik). K veceri jsme meli jehneci. 4listek."
Pozn.: Co dodat? Bez komentáře. H. A přece jen: myslím, že tenhle popsaný zážitek plně vysvětluje tu předcházející MMS.

MMS z 22.5.2010 SLČ 23:40:
"Still-life in green and brown, vecerni siesta po vydarene akci: kdo prvni zachyti stopu bajneho puffina. 4Listek"
Pozn.: Zátiší jeto opravdu povedené, až na tu uříznutou hlavu - takhle to vypadá, že dotyčná osoba již nebyla schopná reagovat na podněty a zmizet z fotky, popřípadě ani fotograf nevědel, co fotí :-)MMS z 22.5.2010 SLČ 00:18:
"John O Groat byl dobyt, Lukas byl zkompletovan - viz foto. Zitra pokracujeme na Orkneje, if we're lucky. 4Listek"
Pozn.: No to je fajn, ale kde se to nacházíte? Neříkejte mi, že takhle dorůžova vyvedený je normální bed&breakfast! Čím se to tam živíte? H.E-mail z 20.5.2010 SLČ 23:54:
"Expedice PUFFINS MMX dnesniho dne absolvovala prochazku kolem Loch Muick a pak se vydala kolem vodopadu do hor a za krasneho pocasi zdolala vrchol Cac Carn Mor (1150 m n. m.) Cestou na vrchol expedice ucinila zasadni objev a to stopu Lochnagarske priseri (pokud se podari posleme i fotku). Na vrcholu jsme ulozili kamen s otiskem razitka Caledonian Clubu. Pri sestupu bylo nutne jedno osetreni a to otevrene rany leve boty jednoho z clenu vypravy - Iva R.. Operace se podarila pacient prezil a dorazil az do cile.
Expedice se zitra vyda na nejsevernejsi bod Skotska John O Groats."
Pozn.: A zde je "mozna prvni a posledni foto, ktere dostanete. 4listek" Jen nevim, kdo na fotu je ta Lochnagarská příšera? Nebo její stopa? Také krásné počasí si představuji trochu jinak, než se z fotky zdá být :-) H.E-mail z 19.5.2010 SLČ 23:19:
"Posadka Expedice PUFFINS MMX podava druhe komplexni hlaseni po prejezdu do srdce Skotska - Highlandu. Tentokrat jsme zakotvili na tri noci v krasnem Hostelu uprostred boroveho lesa v malem mestecku Breamar (kde chcip pes - neni tu ani jedna hospoda). Prvni cely den na Vysocine nam Jitka zprijemnila naplanovanim navstevy "asi sto kusu" hradu a zamku. Zbytek posadky kontroval vyberem destilerie. JEDNE! Abychom nebyli nespravedlivy Jitka nas bravurne prevezla pres nadherne kopce a hory Highlandu. Za kazdou zatackou se pred nami objevily prekrasne scenerie - na kopcich se stridala pole snehu s vresovisti a pastvinami. No proste uzasne! Destilerie jsme vybrali skutecne spravne byla to Glenfarclas, jedna z mala rodinnych firem. Uz ve vstupnich dverich na nas dychla nejen historie, ale i vune ohnive vody. Jitka coby ridic a nepijak si to take uzila, protoze vedela, ze nas ma v moci a bude nas vozit od hradu ke hradu. Nakonec to prezil i zbytek expedice.
Meteorologicke hlaseni: rano oblacno 14 stupnu, poledne semtam mracek 18 stupnu a v 18:15 polojasno 21 stupnu, celkem spadlo 10 kapek deste na kazdeho.
Zitra pokud pocasi vydrzi namazeme lytka, poradne se rozcvicime a "vybeheneme" na horu Morrone (859 m n. m.).
Hlaseni konci protoze od rodiny Grantu (majitele Glenfarklas) jsme privezli jednu desetiletou a chceme si ji uzit.
Ctyrlistek"
Pozn.: Pokud ztrestají tu 10tiletou, myslím, že lýtka ráno mazat nemusejí :-) Glenfarclas je dobrá volba. Počasí jim můžeme také závidět :-) H.

SMS z 18.5.2010 SLČ 23:43:
"Zdar náčelníku! Tak jsme zase krosli jedny hranice - mezi lowlands a highlands. Viděli jsme Schiehallion. To je vejška! Teď sedíme nad mapou a plánujeme výlet do hor. Sice tam ještě leží sníh, ale nás hřeje slunce. Jitka se nás snaží utlouct hradama, ale my se nedáme a míříme do destilérky. Toť vše. Čtyřlístek."
Pozn.: Horou Schiehallion je inspirován (a shodně i pojmenován) jeden krásný - náš oblíbený - tanec.

E-mail z 17. 5. 2010 SLČ 23:56 (oč delší zpráva, o to zmatenější :-)
" Expedice PUFFINS MMX dorazila na dalsi postupny cil: Stirling. Ubytovali jsme se v prestavenem pod veznici, uvarili skvely kuskus s tucnakem a rano o pul jedenacte za cerstva vzrazili smer St. Andrews. Starobyle univerzitni mestecko nas privitalo sluncem zalitymi placemi. A jak jinak perfektne sestrizenymi golfovymi hristi, neb nase nohy spocinuly na greenu kolebky golfu. Clenove expedice se uspesne vyhybali golfovym hriskum i rozvasnenym hracum.
Zaslouzeny odpocinek jsme si doprali na vyhrate plazi (dokumentace prilozena). Ubranili jsme se jak naletum racku, tak i havranu, ostrym klepetum krabum a sasnim lodnim. Po vydatne svacine jsme sluncem rozpalene nohy schladili ve vodach Largo bay.
Po osvezujici koupeli (dokumentace prilozena) jsme se vydali po stopach byvaleho studenta zdejsi univerzity prince Williema, protoze jsme jich moc nenasli, nahradily je zriceniny: hrad, katedrala St. Andrew a Balgonie.....
Dalsi cesta expedice vedla pres rybarske vesnicky, v jedne z nich - Elie - jsme se osvezili v mistni domaci kavarne kafickem a dorticky. Pak uz nam zbyvala navsteva Wallace Monument, bez ktereho by expedice nestala za nic. Monument byl uzasny a Mela Gibsona jsme vsak nenasli.
Expidice se vyda ziitra dal na sever.
Ctyrlistek"
Pozn.: Vidím, že výprava zabloudila na jih a tam se začíná živit také lovem (kuskus s tučňákem:-). Avizovaná dokumentace bohužel nedorazila. Je vidět, že součástí výpravy je též promovaná bioložka (šášeň lodní asi každý nezná:-) Largo bay - tancujeme krásný tanec téhož jména. Podle Petra tam ten Mel Gibson někde je (prý ho tam viděl, sice za plotem, aby jej Skotové nerozebrali, ale je). H.

SMS z 17. 5. 2010 SLČ 00:03:
"Den jsme prožili v Edinburku, kde slavný kiltmaker Mr. Morrison obékl Lukáše téměř od hlavy téměř k patě. Budeš mu závidět :) Slunce nás provázelo až do Stirlingu. Expedice puffins MMX"
Pozn.: Na ten nový skotský outfit se těšíme, Lukáš bude u ženských na roztrhání. H.

První SMS zpráva z 15. 5. 2010 SLČ 19:52:
"Ahoj, nacellniku, expedice Puffins MMX dorazila na mys alkounů. Koupeme se ve slunci, moře je teprve v plánu. Pac a pusu I+I+J+L"